مقالات

استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان

استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان

تاریخچه انرژی خورشیدی در ایران

انرژی خورشیدی به نور و گرمای خورشید گفته می شود، که با استفاده ‌از فناوری های جدید به برق تبدیل می‌شود. تاریخچه  انرژی خورشیدی در جهان به هزاران سال پیش و دوران مصر باستان باز می‌گردد. گفته می شود که در آن زمان ها، یکی از فرعون های مصر معبدی ساخته بود، که درب آن با استفاده از انرژی خورشیدی  باز و بسته می‌شد. اما‌ مهمترین روایتی که در خصوص استفاده از انرژی خورشیدی وجود ‌دارد، مربوط به کشور یونان است. در کشور یونان مخترع و دانشمند بزرگی به نام آرشمیدس زندگی می کرد. آرشمیدس در جنگ یونان و روم برای اولین بار از انرژی خورشیدی  استفاده کرده است. او از این نوع انرژی به منظور آتش زدن کشتی‌های روم استفاده کرد.

 آرشمیدس در نقشه ای زیرکانه با استفاده از انعکاس نور آفتاب در آینه های بزرگی که به هم وصل  شده بودند، توانست کشتی‌های کشور روم را آتش بزند و آن ها را شکست دهد. حال انرژی خورشیدی در ایران نیز تاریخچه جالبی دارد. انرژی خورشیدی در معماری ایرانیان‌ باستان مورد استفاده ‌قرار می گرفته است. این نشان می‌دهد، که استفاده از این نوع انرژی از هزاران سال پیش در کشور ما رواج داشته است. هم اکنون نیز در چند دهه اخیر ۳۵۰۰ نیروگاه خورشیدی در ایران تاسیس گردیده است. پیش بینی می شود که در سال های آینده حدود ۲۵۰۰ نیروگاه خورشیدی  دیگر نیز  در کشور راه اندازی شود.

جالب است بدانید ایران از نظر دسترسی ‌به خورشید برای تامین‌ انرژی، جز رده بالاترین کشور ها به حساب می‌آید. علاوه بر این‌ ایران در طول سال حدود ۲۸۰ روز آفتابی دارد. این یعنی ایران ظرفیت و‌ پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده از انرژی خورشیدی دارد. با این حال برخی چالش‌ها نیز در زمینه تولید انرژی خورشیدی در کشور وجود دارند، که  استفاده  از این نوع انرژی را دشوار  می‌سازند.

چرا استفاده از انرژی خورشیدی توصیه می‌شود؟

تقریبا تمام کشور‌های جهان امروزه به استفاده از انرژی خورشیدی و پنل خورشیدی برای تولید برق خانگی روی آورده‌اند. استفاده از این نوع انرژی به همه کشورها توصیه می شود، و هر کشوری که بیشتر از خورشید انرژی تولید کند منافع بیشتری را نیز به دست خواهد آورد. استفاده از انرژی خورشیدی مزایای فراوانی دارد، به همین علت است که استفاده از آن در ساختمان‌ها بسیار توصیه می‌شود. در زیر مزایای  استفاده از این نوع انرژی را نام برده‌ایم:

  • عدم آسیب به محیط زیست

استفاده از این نوع انرژی به هیچ عنوان آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند‌. چون  انرژی خورشیدی،  یک انرژی پاک و سبز می باشد. این نوع انرژی هیچگونه  آلودگی ایجاد نمی کند، و تقریبا هیچ چیزی در آن وجود ندارد که به طبیعت لطمه وارد کند. به این علت که این نوع انرژی مانند سوخت‌های فسیلی دارای کربن نیست، و ذرات آلاینده تولید نمی‌کند.

  • عدم‌ نیاز به شبکه برق رسانی

وقتی شما از انرژی های دیگر برای تولید برق استفاده می کنید، باید حتما برای استفاده از آن به شبکه برق رسانی متصل باشید. اما با استفاده از انرژی خورشیدی،دیگر نیاز به شبکه برق رسانی نخواهد بود. به این علت که توربی ها، پنل های خورشیدی برق را مستقیما  به خانه‌ها می‌رسانند، و اگر از آن در ساختمان ها استفاده شود هر مکان خارج از شبکه ای قادر به تامین برق خواهد بود. یعنی می‌توان زمین‌های دورافتاده را نیز مجهز به انرژی برق نمود.‌

  • رایگان بودن

استفاده از انرژی خورشیدی هیچ  هزینه‌ای ندارد، و کاملا رایگان است. به این علت که همه کشورها می‌توانند از این نوع انرژی استفاده کنند، و به زبان ساده تر خورشید هیچ مالکی ندارد.

  • نامحدود بودن

انرژی هایی مثل گاز، نفت تجدید ناپذیر بوده، و استفاده از آن‌ها محدود است. اما انرژی خورشیدی نامحدود بوده و هیچگاه تمام نمی شود. به این علت که انرژی های خورشیدی تجدید پذیر بوده و همه کشور ها می توانند هرچقدر که بخواهند از آن استفاده کنند. برخی از کارشناسان بیان نموده‌اند، که خورشید نیز میلیون‌ها سال دیگر از بین می رود. اما این ادعا تنها یک فرضیه بوده، و حتی اگر درست باشد نیز بازهم قرن ها زمان می‌برد تا از بین برود.

برای مشاهده انواع پنل‌های خورشیدی کلیک نمایید.

انرژی خورشیدی چگونه تولید می‌شود؟

تولید انرژی خورشیدی برای  استفاده در ساختمان‌ ها می تواند به روش های مختلفی صورت پذیرد. اما در هر حال امروزه در اکثر کشور های جهان بهترین روش تبدیل انرژی خورشیدی به برق، استفاده از پنل های خورشیدی می باشد‌. این پنل ها صفحات بزرگی هستند، که بر روی پشت بام ساختمان ها نصب گردیده، و انواع و اقسام مختلفی دارند. پنل های خورشیدی نور آفتاب را دریافت نموده، و آن‌را به برق تبدیل می کنند. سپس برق تولید شده را به ساختمان‌ها انتقال می دهند.

 پنل‌های خورشیدی از جنس سیلیکون ساخته می شوند. هرچقدر که این پنل‌ها از سیلیکون خالص تری تولید شده باشند، قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. برای اینکه بتوان از نیروی خورشید برای تامین برق ساختمان ها، استفاده کرد می‌بایست اقدام به نصب این‌ پنل‌ها نمود‌. خرید پنل های خورشیدی می تواند میلیون ها تومان‌ هزینه در بر داشته باشد. اما طرفداران زیادی داشته و مزایای فراوانی خواهد داشت. به این علت که اگر از پنل‌های خورشیدی استفاده کنید، در واقع خودتان از آفتاب نیرو تولید می نمایید. در نتیجه دیگر نیاز به پرداخت هزینه برق نخواهد بود.

برای مشاوره رایگان با مرکز فنی و مهندسی ژرف ایده کلیک نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.