مقالات

پنل خورشیدی و انرژی خورشیدی برای برق خانگی

انرژی خورشیدی برای برق خانگی

رویکرد سبز در تولید انرژی خورشیدی برای برق خانگی

حتماً شما هم عناوینی چون انرژی خورشیدی برای برق خانگی و یا انرژی‎های سبز را شنیده‎اید. در جهانی که به خاطر استفاده از سوخت‎های فسیلی و هسته‎ای در معرض آلودگی‎های زیست محیطی و نابودی گونه‎‎های مختلف جانوری هستیم، استفاده از شیوه‎های تولید انرژی تجدید پذیر ضروری است. مسلماً در دنیای امروز زندگی بدون برق امکان‎پذیر نیست. پس در این مقاله ما شما را با شیوۀ تولید برق خانگی با پنل خورشیدی آشنا می‎کنیم. شاید برای داشتن یک زمین زیباتر باید از خودمان شروع کنیم.

پنل خورشیدی چیست؟

برای آنکه انرژی خورشید برای برق خانگی را ذخیره و از آن استفاده کرد، راهکارهای مختلفی وجود دارد. یکی از رایج‎ترین راهکارها پنل خورشیدی است. پنل خورشیدی صفحاتی هستند که در آن‎ها پیل‎های خورشیدی به کار رفته‎اند. به هر کدام از این صفحات یک سلول می‎گویند. سلول‌ها انرژی خورشید را جذب و ذخیره می‎کنند. سپس به کمک دستگاه‌‌هایی که به پنل خورشیدی متصل است این انرژی تبدیل به الکتریسیته می‎شود.

مزایای استفاده از انرژی خورشیدی برای برق خانگی

انرژی خورشیدی از نوع انرژی پاک و بی‎خطر است. خوشبختانه ایران کشوری آفتاب‎گیر است و در اکثر مناطق آن می‎توان از پنل خورشیدی با حداکثر توان بهره جست. طبق تحقیقات انجام شده، در هر متر مربع از ایران به طور متوسط می‎توان روزانه 18 مگاژول انرژی برق خورشیدی به دست آورد. این مقدار انرژی با توجه به مساحت ایران بسیار بیشتر از انرژی حاصل از سوخت‎های فسیلی است.

برخی تصور می‎کنند که قیمت پنل خورشیدی و دستگاه‌های تولید انرژی برق از آن، گران است و برای همین توجیه اقتصادی برای کار گذاشتن آن در خانه وجود ندارد. ولی باید گفت جدا از مبحث زیست محیطی آن، در دراز مدت با کاهش هزینه‎ها، سرمایۀ اولیه برای نصب و راه‎اندازی اولیۀ آن جبران می‎شود. از سوی دیگر قیمت حامل‎های انرژی مدام در حال افزایش است ولی انرژی خورشیدی یک انرژی رایگان است.

  • استفاده از انرژی خورشیدی در مناطق دورافتاده

یکی دیگر از مزایای استفاده از انرژی خورشیدی برای برق خانگی، امکان به کارگیری آن در مناطق دورافتاده است. گسترۀ جغرافیایی و تنوع ناهمواری‎های ایران امکان سیم‎کشی برق برای برخی نواحی جغرافیایی را با محدودیت مواجه ساخته است. با این حال نیروگاه تولید برق خانگی با انرژی خورشیدی امکان نصب و راه‎اندازی در هر نقطه‎ای را دارد. این نیروگاه کوچک می‎تواند بر روی پشت‎بام یک خانه ایجاد شود و حتی فضای اضافی نیز اشغال نخواهد کرد.

در صورت نیاز می‎توان سیستم تولید انرژی خورشیدی را گسترش داد و برق بیشتری تولید کرد. در برخی شهرهای آفتاب‎گیر، با وصل شدن به شبکۀ برق سراسری، مازاد برق تولید شده به دولت فروخته می‎شود و منبع درآمدی برای نگهداری و به روزرسانی تجهیزات برق خانگی خواهد بود. البته لازم به ذکر است که این تجهیزات به نسبت سایر تجهیزات تولید برق هزینۀ تعمیرات کمتری دارند؛ و خطرات آن‎ها مانند آتش‎سوزی کمتر است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از انرژی خورشیدی برای برق خانگی، در امان ماندن از نوسانات برقی و یا قطعی برق است. این مشکل مخصوصاً در مناطق دورافتاده بیشتر به چشم می‎خورد. با ایجاد یک نیروگاه خورشیدی وسایل برقی‎تان به خاطر اتفاقات خارج از کنترل آسیب نخواهند دید.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید برق خانگی با انرژی خورشیدی

برای آنکه بتوانید از انرژی خورشیدی برای تولید برق خانگی استفاده کنید لازم است تا تجهیزات مورد نیاز را در یک فضای مناسب نصب کنید. فضای مورد نیاز برای تولید برق خانگی با انرژی خورشیدی برای هر کیلووات، 8 – 10 مترمربع است. البته با توجه به نوع تجهیزات و منطقه ممکن است این فضا تا 15 مترمربع نیز افزایش یابد. اصلی‎ترین تجهیزات مورد نیاز به شرح زیر است:

  • پنل خورشیدی

دو نوع صفحات خورشیدی وجود دارند. صفحات فتوولتاییک و صفحات سولار. صفحه‎‌های فتوولتاییک توان تولید برق در ابعاد کوچکتری را دارند و تحت نظارت استانداردهای جهانی (STC) طراحی شده‎اند. با این حال پنل‎های سولار نیز به خاطر هزینۀ پایین‎تر تولید در ایران با اقبال خوبی مواجه شده‎اند. همچنین تابش و شدت تابش خورشید در برخی استان‎‌های ایران چون فارس، اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان و یزد به گونه‎ای است که امکان حداکثر بهره‎وری انواع پنل‎ها را فراهم می‎کند.

  • مبدل DC به AC

سایر تجهیزات مورد نیاز برای سیستم برق خورشیدی خانگی یک مبدل یا اینورتر است. در پنل خورشیدی از میکرواینورترها استفاده می‎شود که به طور مستقیم جریان برق را از پنل خورشیدی می‎گیرند و به جریان متناوب جهت استفادۀ خانگی تبدیل می‎کنند. میکرواینورتر می‎تواند پنل‎ها را به صورت مجزا تجزیه و تحلیل کند. پس در صورتی که بخشی از سلول های خورشیدی توان جذب تشعشات الکترومغناطیس خورشیدی را از دست بدهن، میکرواینورتر از سایر سلول های خورشیدی تغذیه خواهد کرد.

  • کنترلر MPPT

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای استفاده از حداکثر توان صفحات خورشیدی لازم است، کنترلر تعقیب کننده است. در طول روز و با حرکت زمین، جهت تابش آفتاب تغییر می‎کند. برای آنکه بتوان بیشترین مقدار تابش بر پنل خورشیدی را داشت لازم است آن‎ها همواره رو به خورشید قرار داشته باشند. بدین منظور دستگاه‎های ردیاب الکتریکی طراحی شده‎اند که بیشترین توان تولید برق از پنل خورشیدی را با توجه به جهت تابش برآورد می‎کنند. می‎توان از این دستگاه در یک دنبال کنندۀ مکانیکی بهره برد و به این ترتیب جهت صفحات خورشیدی را تنظیم کرد.

  • باتری

در سیستم مستقل، شما به شبکۀ برق سراسری وصل نیستید؛ مانند زمانی که برق را برای مصرف خانگی تولید کرده‎اید. در این حالت شما نیاز به یک باتری برای ساعاتی که نور خورشید وجود ندارد، دارید. به این ترتیب مقداری از برق تولیدی در طول روز جهت شارژ باتری مصرف می‎شود. البته در طول روز هم می‎توان از باتری استفاده کرد. ولی ترجیحاً در برق خانگی با انرژی خورشیدی بهتر است، وسایلی که مصرف انرژی بالای دارند، مستقیماً از پنل خورشیدی تغذیه شوند و وسایلی با مصرف انرژی کمتر به باتری متصل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.